North Dakota High School Hockey
Select Season

Bismarck Century

Bismarck Girls

Bismarck High

Bismarck High

Bottineau

Devils Lake

Dickinson

Fargo North

Fargo Shanley

Fargo South

Fargo-Davies

Grafton - Park River

Grand Forks Central

Grand Forks Red River

Hazen-Beulah

Jamestown

Mandan

Minot

Sheyenne

West Fargo

Williston

                         2017-18 North Dakota High School Hockey

                                      [as of 2/20/18  -  12:41 am]

      Bob Gillen - N.D. State High School Hockey Statistician [19th Year]
                                           BGillen33@gmail.com

************************************************************************************************
 

Girls State Hockey Tournament - Quarterfinals   February 22nd

11:00 am          #8-Mandan        vs     #1-Fargo North/South    REA-OLY

30 Min After     #5-Minot High   vs     #4-Fargo Davies             REA-OLY

5:00 pm           #2-Bismarck      vs     #7-Dickinson                  REA-OLY

30 Min After     #3-West Fargo   vs     #6-Grand Forks              REA-OLY



Boys State Hockey Tournament - Quarterfinals  -  February 22nd

12:00 pm         #1W-Bis. Century  vs  #4E-Grafton/Park River   REA-Main

30 Min After    #2E-Fargo Davies  vs  #3W-Jamestown              REA-Main

5:30 pm           #1E-G.F. Central    vs  #4W-Dickinson                REA-Main

30 Min After   #2W-Bis High          vs  #3E-G.F. Red River          REA-Main



2018 Girls All-EDC Team Announced as selected by the Coaches

#30-Sydney Peterson     G       Fargo Davies
#1-Brooklyn Myrvik          G       West Fargo United
#9-Paige Hanson             D      Fargo Davies
#2-Josei Hell                    D      Fargo North/South
#18-Grace Emineth         D      Fargo North/South
#14-Maleah Stromme      D      West Fargo United
#5-Katelin Peterson         F      Grand Forks
#4-Kylie Schafer              F       Fargo Davies
#10-Faith Morris               F       Fargo Davies
#8-Madison Hjelden          F      West Fargo
#19-Courtney Walsh         F      West Fargo
#7-Avery Myers                 F      Fargo North/South
#8-Anna Erickson              F      Fargo North/South
#9-Graysen Myers             F      Fargo North/South
#11-Abby Promersberger  F      Fargo North/South

East Region Coach of the Year:     Pat Johnson     [West Fargo United]

East Region Senior Athlete:           TBA



2018 Girls All-WDA Team Announced as selected by the Coaches

#30-Baylee Kram                G      Dickinson
#30-Kennon Schmit            G      Williston
#25-Taylor Lenertz              D      Bismarck
#7-Taia Klaman                   D      Dickinson
#2-Lynze Swanson             D      Williston
#3-Kaia Wenstad                D      Williston
#21-Britta Curl                     F      Bismarck
#19-Riley Ball                      F      Bismarck
#14-Madisen Swenson       F      Bismarck
#3-Kamryn Kuntz               F       Dickinson
#8-Mattie Johnson              F       Williston
#2-Dessa Flom                  F       Minot
#3-Olivia Weisberg            F       Minot
#7-Kaya Shaw                   F       Minot
#13-Hannah Peterson       F       Mandan
#10-Ella Roaldson             F       Jamestown


West Region Coach of the Year:     Weylin Wahlstrom    [Minot]

West Region Senior Athlete:     TBA